Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film


Ungari 1956. a revolutsiooni 50. aastapäevadele pühendatud
filmiprogrammi "VABADUSE TUULED" lõpetab kolmapäeval, 25. oktoobril kell 19.30 Ungari kõige omanäolisema lavastaja Miklós Jancsó legendaarne film "Lootuseta" (1965). 2000. aastal ungari filmikriitikute poolt parimaks ungari filmiks läbi aegade valitud "Lootuseta" kuulub kahtlemata ka maailmaklassika muljetavaldavamate filmide hulka ning seda tasub kindlasti vaadata suurelt ekraanilt.

1960. a-te ungari filmi sümboliks kujunenud Jancsó esimese suurfilmi
"Lootuseta" tegevus toimub küll 1848. a revolutsiooni järgsetel
repressiooniderohketel aastatel, kuid on samas võimas üldistus türanlike võimumehhanismide toimimisest, tuues paratamatult meelde ka 1956. a revolutsiooni eelsed ja järgsed aastad. Jancsó distantseerub senistest ungari filmitraditsioonidest, loobudes täielikult filmi välisest dekoratiivsusest ning tõlgendades ajaloolist teemat talle ainuomasel, psühholoogiliselt ülimõjusal viisil. Aeglaselt mööda lõputut Alföldi pustat kulgevad panoraamvõtted, pikad paigalvõtted, mille kaudu vaataja muutub sündmuste vahetuks osaliseks, pisidetailideni viimistletud koreograafiaga massistseenid, erarõivastes sõdurite ja alasti naisekujude stiliseeritud kavalkaadid loovad "Lootuseta" sugestiivse pildikeele ning on edasiarendatuna kõigi Jancsó 1970. a-te filmide stiilitunnuseks. Ühtlasi on see hea näide Jancsó alalise stsenaristi Gyula Hernįdi ja operaator Tamįs Somló suurepärase koostööst.

On 1848. - 49. a vabadusvõitluse järgsed halastamatud aastad,
Habsburgide ülemvõimu vastu suunatud võitlus on maha surutud Vene soldatite toel. Gedeon Rįday on määratud valitsuse eriõigustega
volinikuks, kelle ülesandeks on tagada varade kaitse ja tabada end
varjavate vabadusvõitlejate jõugud. Rįday tegutseb vahendeid valimata.  Ülestõusnud kogutakse kaitsekindlusse ja halastamatute psühholoogiliste meetoditega üritatakse neid viia kaaslaste reetmiseni. Kunagised vabadusvõitlejad viib lõksu nende uhkus ja väärikus....

 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu