PÖFFi suvekino ja Goethe Instituut esitlevad:

FASSBINDER: MÕLEMAL POOL KAAMERAT

9. – 14. juunil  KINOS SÕPRUS

"Ma ei suuda elada tegevusetult. Ma tunnen ennast hästi ainult siis kui ma töötan. Tööd tehes unustan ma need mured, mis mind masendaksid kaamerast eemal olles. Kui ma ei tööta, siis on mul raske eristada tõde ja valet." (Rainer Werner Fassbinder)

Fassbinderi filmid ei räägi peaaegu kunagi sellest, mida inimesed peaksid tegema, küll aga alati sellest, mida nad mingil tingimusel teha ei tohi…Reede, 9. juuni - 21.00                  

TASUTA SEANSS!!

KATKU JUMALAD / GÖTTER DER PEST               
1970, 88 min

Re˛issöör Rainer Werner Fassbinder, operaator Dietrich Lohmann, muusika Peer Raben, osades Harry Baer, Hanna Schygulla, Margarethe von Trotta, R.W. Fassbinder

Franz Walsch (H. Baer) pöördub pärast vanglas veedetud aastaid tagasi kuritegelikku maailma ja soojendab üles kunagised suhted. Mehe esimesi vabaduses veedetud päevi sisustab tema kunagine armuke, prostituudina leiba teeniv laulja Joanna (H. Schygulla), kes temast kümne küünega kinni hoiab. Kuid nägusat ja "ohtlikku" meest ihaldavad teisedki, eriti väljakutsuva käitumisega Margarethe (M. von Trotta), kes peagi Franzi ära võrgutab. Joanna ei suuda kättemaksust hoiduda, ning kui Franz plaanib koos palgamõrtsukas "Gorillaga" suurt kaubamajaröövi, räägib hüljatud naine nende kavatsusest oma uuele politseinikust armukesele…

Fassbinderi debüütlavastuse "Armastus on külmem surmast" mõttelist järge on re˛issöör ise pidanud paremuselt viiendaks filmiks oma loomingus. Siin teeb ta lavastamise ja stsenaariumi kirjutamise kõrval ise ka väikese rolli pornopoe külastajana.

Fassbinderi loomingut ja filmi tutvustavad näitleja Taavi Eelmaa ning kultuuriajaloolane Andrei HvostovLaupäev, 10. juuni - 21.00                  

AMEERIKA SÕDUR / DER AMERIKANISCHE SOLDAT       1970, 80 min

Re˛issöör Rainer Werner Fassbinder, operaator Dietrich Lohmann, muusika Peer Raben, osades Karl Scheydt, Jan George, Marius Aicher, R.W. Fassbinder

Paljuski ameerika gängsterifilme (näit. Arthur Penni klassika "Bonnie ja Clyde") tsiteeriv Fassbinderi kuues lavastajatöö oli re˛issööri enda sõnul eksperiment teha kodumaist filmi sarnaselt Hollywoodi meelelahutusfilmidele, lisades sellele viimastest sügavama ja kriitilisema sõnumi.

Häiriva atmosfääriga "Ameerika sõdur" räägib loo nooruses Ühendriikidesse ja nüüd tagasi Saksamaale elama asunud palgamõrtsukast Rickyst (K. Scheydt). Ühte tulevahetusse tema ja politseinike vahel satub ka mehe lapsepõlvesõber Franz (R.W. Fassbinder).Film noir
˛anris teos jätkab Fassbinderile omase mässava indiviidi vastuhaku teemat, mida ta arendas ka oma eelmises kahes filmis "Armastus on külmem surmast" ja "Katku jumalad". Nö Franz Walschi filmide triloogia viimase osa tegemisel täitis Fassbinder koguni viite rolli: stsenaristi, re˛issööri, kunstniku, laulude autori ja näitleja oma.

Filmi juhatab sisse Fassbinderi loomingu austaja ja ajakirjanik Mart Rummo

Pühapäev, 11. juuni - 21.00                  

HOIATUS PÜHA HOORA EEST / WARNUNG VOR EINER HEILIGEN NUTTE    1971  103 min

Re˛issöör Rainer Werner Fassbinder, operaator Michael Ballhaus, muusika Peer Raben, osades Lou Castel, Eddie Constantine, Marquard Bohm, Hanna Schygulla, R.W. Fassbinder

"Hoiatus püha hoora eest" on autobiograafiline satiir, mis nagu Fellini "8 ½" hägustab piire mängu- ja tegeliku filmi vahel, ning deklareerib noore ja vihase filmilavastaja arusaamu filmikunstist. 

Hispaania rannahotellis ootab võttegrupp ühe näitleja (E. Constantine, mängib iseennast) ning re˛issööri (L. Castel) saabumist. Kui viimane lõpuks tuleb, selgub, et tehnilistel põhjustel ei saa filmivõtteid jätkata. Kuigi kõik asjaosalised püüavad selles veidras situatsioonis endast parima anda, jääb töö inimsuhete kaoses tahaplaanile.

"Hoiatus püha hoora eest" jäi viimaseks koostööks Fassbinderi ja tema poolt loodud draamatrupi "Antiteater" vahel. Re˛issöörile truuks jäänud trupi liikmetest moodustus nö "Fassbinderi klann" (Peer Raben, Kurt Raab, Irm Hermann jt.), kes pani aluse uue stuudio "Tango-film" õitsengule. Kirju näiteseltskonnaga filmis teeb Fassbinder pisirolli produtsent Saschana ning peab seda teost suurimaks õnnestumiseks oma mahukas filmiloomingus.

Filmi avab draamakirjanik, filmilavastaja ning Fassbinderi fänn Rainer Sarnet

Esmaspäev, 12. juuni - 21.00                  

NELJA AASTAAJA KAUPMEES / DIE HÄNDLER DER VIER JAHRESZEITEN 
1971, 88 min

Re˛issöör Rainer Werner Fassbinder, operaator Dieter Lohmann, osades Hans Hirschmüller, Irm Hermann, Hanna Schygulla, Ingrid Caven, Kurt Raab

"Nelja aastaja kaupmees" valmis Fassbinderi loomingu nö vaiksel perioodil, kui ta tegi ainult ühe filmi aastas (võrdluseks 1970. aastal lavastas ta kuus ja 1972. a. kolm filmi).

Filmi tegevus kandub 50-ndatesse aastatesse ja jälgib ühe keskklassi kuuluva lihtsa noormehe elu. Endine võõrleegionär Hans (H. Hirschmüller) on nüüd õnnetus abielus ja teenib perekonnale elatist juurvilju müües. Sotsiaalse ja perekondliku surve all kannatav Hans otsib kergendust alkoholist ja leiab lahenduse surmas.

Fassbinderi loomingus pöördepunkti tähistav film saavutas kodumaal isegi teatud kassaedu ja tõi re˛issööri loomingu publikule lähemale kui kunagi varem. Fassbinderi sõber, kuulus filmilavastaja Wim Wenders on "Nelja aastaaja kaupmeest" pidanud üheks silmapaistvamaks tööks saksa filmikunstis.

Filmi juhatab sisse re˛issöör ja Fassbinderi asjatundja Marianne KõrverTeisipäev, 13. juuni - 21.00                  

VABADUSE RUSIKAÕIGUS / FAUSTRECHT DER FREIHEIT       
1975, 123 min

Re˛issöör Rainer Werner Fassbinder, operaator Michael Ballhaus, osades R.W. Fassbinder, Peter Chatel, Adrian Hoven, Harry Bear

Naiivsevõitu gay Franz "Fox" Biberkopf (Fassbinderi nüansirikas suurroll) kaotab töö rändtsirkuses, ent võidab peagi loteriil pool miljonit marka. Ta tutvub antiigikaupmees Maxiga, kes viib ta kokku kauni, kuid ülbe Eugeniga (P. Chatel). Franz armub ning ehkki tunded pole vastastikused, panustab ta sinisilmselt oma võidetud raha sõbra ja tolle isa ettevõtmistesse.

Fassbinder: "Homoseksuaalsus on ilmselt kõigi minu filmide põhiteema, ehkki nad kõik ei räägi homoseksuaalsetest, aga nad vaatavad maailma läbi homoseksuaalsete silmade". Filmikriitikud peavad Fassbinderi osatäitmist selles autobiograafilises mängufilmis viimase parimaks rollisoorituseks. Ühtekokku jõudis Fassbinder mängida 43. filmis.

Filmist räägib Katrin Rajasaare


Kolmapäev, 14. juuni - 21.00                  

KAMIKAZE 1989                                                
1982, 106 min

Re˛issöör Wolf Gremm, operaator Xaver Schwarzenberger, muusika Edgar Froese, osades R.W. Fassbinder, Günther Kaufmann, Boy Gobert, Arnold Marquis

PS! Filmile eelneb Fassbinderi teine lühifilm "Väikene kaos" (1966), kus ta teeb ka ühe peaosadest. Filmi pikkus 9 min.

Vintske politseikomissar Jansen satub Lääne-Saksamaa mõtlejate ühiskonnast elimineerimise vandenõu jälile. Lugu leiab aset lähituleviku Saksamaal, mille perfektsionism ja näiline idüll põhinevad totaalsel kontrollil ja manipuleerimisel. Supervõmm peab leidma mehe, kes teeb "keskusele" pommiähvardusi, ning leidma tõepõhja kuuldusele, et 30-ne korruselise majal on veel üks, 31. korrus.

Per Wahlöö romaani "31. osakonna hukk" alusel tehtud krimifilmi "ainulaadsus" põhineb asjaolul, et Rainer Werner Fassbinder mängib filmis peaosa. See on tema viimane filmiroll, mis surub ta mängule teatud asjasse-segatuse pitseri ja teeb seda sujuvalt autobiograafilisi aspekte lisades.

Filmi lavastaja Wolf Gremm, kelle 1973. a debüütfilm "Ma mõtlesin, et olen surnud" kandideeris parima võõrkeelse filmi Oscarile, on teinud Wahlöö romaanist koomiksi-võtmes trööstitu tulevikunägemuse, mille keskmes seisavad äraostetavad politseinikud ja maailma valitsevad suurfirmaomanikud. Kaks aastat varem tegi sama romaani alusel kaheosalise filmi ka meie Peeter Urbla, kus Jansenit kehastas Lembit Ulfsak.

Filmi juhatab sisse Fassbinderi loomingu austaja ja ajakirjanik Mart Rummo


Kõik filmid on saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega.

Piletiinfo

Üksikpileti hind 40 (tudengid, õpilased ja pensionärid) ja 80 krooni. Programmi pass vastavalt 180 ja 360 krooni.

Pääsmed müügil kino Sõprus kassas ja Piletilevi müügipunktides.

ps! Tasuta avaüritusele soovijatele palume istekohad aegsasti registreerida kinos Sõprus kassas 644 1919. Täname. 

ARTIKLID PROGRAMMI KOHTA

Fassbinder kui Saksa revolutsiooni peegel - Olev Remsu (Sirp, 9.06)

Saksa filmi paha poiss Fassbinder - (SLÕhtuleht, 9.06)

Sex, drugs & filmirull - Marianne Kõrver (Eesti Ekspress, 7.06)

Rainer Fassbinder – ich heiβe robot!  - Rainer Sarnet (Postimees, 7.06)

Kuri, kuid empaatiline Fassbinder - Andris Feldmanis (Eesti Päevaleht, 8.06)

 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu