Animafilmide festivali Animated Dreams žürii


Chris J. Robinson
- Kanada

Chris J. Robinson on mees, keda netiajakirjas Animation World Magazine võib leida animatsioonist kirjutamas nime all "Animatsiooni kupeldaja". Tuntuks on ta saanud Ottawa Rahvusvahelise Animafilmide Festivali kunstilise juhina. Eesti animarežissööre on ta nimetanud "maailma festivalianimatsiooni rockstaarideks". Tsiteerides Janno Põldmad: "Nimed Pärn, Raamat, Tuganov või Kütt tähendavad Robinsonile sama palju kui Ottawa Senatorsi kuulsad hokilegendid." Ja seda puhta juhuse tõttu - kui noor festivali juht Robinson aastal 1996 Stuttgarti festivalil Priit Pärna ja Janno Põldma filmi "1895" esmakordselt nägi ja Eesti iroonilis-sürreaalse-humoorika animatsiooni ja selle tegijatega (Viru Valge abil) lähemalt tutvust tegi, olid tõsised tagajärjed vältimatud. Robinson otsustas kirja panna kogu Eesti animatsiooni ajaloo, mis ilmuski mahuka köitena 2003. aastal - "Between Genius & Utter Illiteracy: a Story of Estonian Animation".


Michaela Pavlatova - Tšehhi Vabariik

Michaela Pavlatova on Prahast pärit Tšehhi animarežissöör, kellega juhtus see, mis on juhtunud vaid väheste ’animainimestega’ - peale mitmete lühianimafilmide lavastamist ja nendega auhindade võitmist peaaegu et kõigil suurematel lühi- ja animafilmide festivalidel Montrealis, Berliinis, Hiroshimas, Stuttgartis jne (sealhulgas veel Oscari nominatsioon) asus ta lavastama hoopis täispikka mängufilmi "Faithless Games" (Truudusetud mängud), mis linastus 2003. aastal PÖFFi põhiprogrammis ja ka Eesti Televisioonis.
Alates 1998. aastast on Pavlatova jaganud oma aega ja elu Praha ning San Francisco vahel, olles mõlemal pool ülikoolides õppejõud ja töötades erinevates animastuudiotes. Pavlatova filmid on sotsiaalsed - lisaks sellele, et ta on näiteks ära animeerinud oma 93 aastase vanaema kirju elu, meeldib talle jutustada lugusid igapäeva rutiinist, armastusest ja abielust, aga seda kõike mitte väga tõsiselt, pigem läbi musta huumori.


Janno Põldma - Eesti

Janno Põldma animarežissööriks saamist võiks nimetada 'hilisdebüüdiks'. Töötades 16 aastat teiste režissööride filmide operaatorina, lavastas ta oma esimese animafilmi "Vennad ja õed" alles aastal 1991. Sealt edasi ei läinud kaua, kui Põldma pani ’leivad ühte kappi’ tuntud karikaturisti Heiki Ernitsaga ja moodustus pikaajaline koostöötandem, mis avas Eesti animatsioonis täiesti uue suuna - vägivallatud ning nutikalt heasüdamlikud animafilmid ja seriaalid lastele: "Tom ja Fluffy" (1997), "Lotte" (2000), "Lepatriinude jõulud" (2001). Koeratüdruk Lotte tegelaskuju on jõudnud isegi Hiina, Iisraeli ja Austraalia lasteni, sest filmi on müüdud rohkem kui 20 telekanalile. Täispikk animafilm "Lepatriinude jõulud" kogus Eesti kinodes 40 000 vaatajat, edestades igatpidi domineerivat Hollywoodi toodangut. Nüüd on Põldmal ja Ernitsal koostöös lätlastega käsil uus täispikk animafilm "Leiutajateküla Lotte", mis on toetust saanud mitmest Euroopa fondist ja osutunud läbi aegade Eesti kõige suurema eelarvega filmiks. Kõige selle juures on aga Põldmal alati jäänud aega kirjutada lastele jutte, raamatuid ning näidendeid ja proovida kätt täispika mängufilmi stsenaariumiga.
 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsķ legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu