Võistlusprogrammi EurAasia rahvusvaheline žürii 2005

Eva Isaksen – Norra
Žürii esinaine

Eva Isaksen on sündinud 1956. aastal. Filmi- ja teatriharidusega režissöörina tegi ta Eva Dahriga koostöös debüütfilmi "Brennende Blomster" ("Põlevad lilled"), mis esilinastus aastal 1985.
1990. aastal jõudis vaatajateni tunnustust pälvinud "Døden på Oslo S" ("Surm Oslos"). Järgmine film "Over Stork og stein" esilinastus 1994. aastal ja koostöös veel nelja režissööriga valminud "1996: Pust på meg" 1997.a. Isakseni film "Tsellofaan" linastus esimesel PÖFFil 1997.a. Kõige paremini teatakse teda 2003. aasta mängufilmi "Ema oma Elling" (PÖFF 2004) järgi. Kokku kuulub Isakseni loomingu hulka seitse täispikka filmi ning paar telesarja ja lühifilmi. Lisaks on Isaksen kaasa aidanud mitmete teiste Norra linateoste valmimisele nii produtsendi, stsenaariumi toimetaja kui stsenaristina.


Yeşim Ustaoğlu
- Türgi

Yeşim Ustaoğlu on sündinud 1960. aastal Sarikamis, Türgis. Ta on õppinud arhitektuuri ja restaureerimist Yildizi Ülikoolis, mille ta lõpetas kiitusega. Seejärel sa temast vabakutseline ajakirjanik ning videoworkshop’ide lavastaja. Tegi 4 lühifilmi, mida saatis rahvusvaheline edu. Ustaoglu esimene täispikk mängufilm "Iz" (1994) sai parima türgi filmi tiitli Istanbuli festivalil. Tema järgmine film "Päikesele vastu" (Günese yoculuk, 1999) tituleeriti Berliini festivalil parima Euroopa filmi auhinnaga ja oli ka 2000. aastal PÖFFi programmis. Lavastaja uusimat filmi "Oodates pilvi" (Bulutlari beklerken, 2004), mida samuti PÖFFil näeb, on taas edu saatnud ja seda pärjati žürii eripreemiaga käesoleva aasta Istanbuli filmifestivalil.


Jaak Allik
– Eesti

Jaak Allik on sündinud Tallinnas 1946. aastal. Kõrghariduse omandas ta Tartu Ülikooli sotsioloogia ja ajaloo õppetoolis. Poliitilise karjääri kõrvalt teatakse teda teatrikriitiku ja lavastajana. Alliku teatri- ja filmiretsensioone on avaldatud nii eesti- kui võõrkeelses ajakirjanduses alates 1965. aastast. 1981. aastal rajas ta peatoimetajana kultuuriajakirja "Teater.Muusika.Kino". Kaks aastat hiljem suundus Allik esmakordselt Viljandi Draamateatri "Ugala" kunstiliseks juhiks. "Ugalasse" pöördus ta tagasi kolmel korral, 2001. aastal ka lavastajana. Tema lavastuste hulka kuuluvad muuhulgas A.Gribojedovi "Häda mõistuse pärast" (1987), M.Simoni "Ellujäämisjuhised vanale daamile" (1993), J.Tätte "Ristumine peateega" (1999) ja A.Beatoni "Õnnetunne" (2005). Ta on olnud Eesti kultuuriminister ning Eesti Teatriliidu esimees. Praegu on Jaak Allik Riigikogu liige.


Thomas Mauch
– Saksamaa

Thomas Mauch on sündinud 1937.a. Heidenheimis. Hariduselt fotograaf, alustas ta kinokarjääri assistendina Müncheni dokumentaalfilmistuudiotes. Ta sai Edgar Reitzi abiliseks viimase filmi "Baumwolle" võtetel. Ta jätkas vabakutselise operaatoriassistendina ning alates 1963. aastast operaatorina. Samal aastal paluti teda filmieriala külalislektoriks Ulmi Disainiülikooli. 1965. aastal võttis ta üles oma esimesed täispikad mängufilmid koos kolleegidega Ulmi ülikoolist: Alexander Kluge’ga "Abschied von Gestern" (1966) ning Edgar Reitz’iga "Mahlzeiten" (1967).
1968. aastal valminud "Elumärgid" (1968) märkis pikaajalise koostöö algust Werner Herzogiga. Meeste koostöö tulemusena on valminud kuulsad džunglikaadrid filmidest "Aguirre – jumala viha" (1972) ja "Fitzcarraldo" (1982).
Hiljem proovis Mauch kätt ka režissöörina ("Maria von den Sternen", 1989) ja eriefektide alal ("Es ist nicht leicht ein Gott zu sein", "Hard to Be a God", 1989) ning asutas endanimelise filmistuudio. Praeguseks on Mauchi osalusel valminud üle 70ne filmi. Tema filme on pärjatud mitmeid kordi Saksa riikliku Bundesfilmpreis-auhinnaga.


James Ragan – USA

James Ragan sündis Ameerika Ühendriikides, Pittsburghis tšehhi päritolu perekonda. Ta on elanud Pariisis, Prahas, Londonis, Ateenas ning Pekingis. Hetkel on Ragan edukas näitekirjanik ja stsenarist ning mitmete auhinnatud luuleraamatute – "In the Talking Hours", "Womb-Weary", "The Hunger Wall", "Lusions", "Too Long a Solitude" ja "The World-Shouldering I" - autor. Ragani kirjutatud näidendite hulka kuuluvad näiteks "Saints" ning "Commedia" koostöös Raymond Burriga. Ta on teinud kaastööd Oscariga auhinnatud lühifilmile "Number One" (1976) ning kirjutanud filmi "Last Story of the Century" (2005) stsenaariumi.

 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu