Kumu dokumentaal 

Kumu Kunstimuuseumi ja PÖFFi ühise filmisarja raames korraldatakse Kumu uues hoones regulaarseid kinoseansse -linastuvad kunsti- ja kultuuriteemalised filmid. 

Kumu Kunstimuuseumi auditooriumis on 246 kohta ning korralik heli- ja digitaaltehnika.


KUMU DOKUMENTAAL NOVEMBRISKolmapäev, 1.11 / 18:00
 

Hermina aas – kummitused
(Herminamező - Szellemjįrįs)
animamängufilm
Péter Halįszi (Ungari, 2006, 77’)

Ungari 1956. a revolutsiooni 50. aastapäeva puhul esitleb Ungari Instituut Kumus legendaarse Péter Halįszi groteskset animamängufilmi 1956. a veristest sündmustest. Anekdootlikest lugudest koosneva filmi tegevus toimub Budapesti linnapargi lähedal, kus asuvad loomaaed, lõbustuspark, Széchenyi ujula ja Invaliidide kodu. Herminamezö Invaliidide kodu elanikud, kelleks on veidralt kohmakad plastmassnukud, asuvad relvastatud võitlusse ülestõusu maha suruma saabunud nõukogude tankidega. Invaliididega ei soostu aga liituma naabruses asuva Pimedate Ühingu esimees, kes tõdeb, et kui Pimedad usuvad kommunismi nagu üks mees, siis Invaliidide näol on aga tegemist tõelise "kontrrevolutsioonilise pesaga".

Péter Halįsz (1944-2006), avangardistlik kirjanik-lavastaja-näitleja-tegevuskunstnik asutas 1969. a. oma alternatiivse teatri. Kui selle tegevus võimude poolt ära keelati, jätkati tööd lavastaja korteris ning trupil õnnestus esineda ka mitmel pool Euroopas, kokku üle 30 etenduse ja performanciga. 1970. aastate keskpaigas trupp emigreerus, tegutsedes edasi "Squat Theatre" nime all ning pälvides auhindu paljudel festivalidel. 1990. aastatest elas Halįsz vaheldumisi nii New Yorgis kui Budapestis, töötades koos erinevate teatrite ja kunstnikega. Ungaris peetakse teda üheks olulisemaks teatritraditsioonide uuendajaks. Eesti vaataja nägi Halįszit 1999. a PÖFF-il maagi osas I. Enyedi filmis "Simon Magus".

Halįszist kui loomeinimesest ja tema visast võitlusest tabude vastu annab tunnistust ka viimane happening: ravile allumatut vähki põdev kunstnik korraldas kuu enne oma surma endale Budapesti Kunstihoones peieõhtu, millel ta ise osales laudsil klaaskirstus lamades, samas kui kunstnikest sõbrad-austajad jätsid temaga hüvasti...

2006. a valminud Hermina aas on Halįszi nukker-koomiline hüvastijätt oma lapsepõlvega.

Filmi juhatab sisse Kadi Raudalainen.

Film on inglise keelse tõlkega.
Täname Ungari Instituuti!Kolmapäev, 8.11 / 18:00 

Richard Serra – Thinking On Your Feet
Maria Anna Tappeiner (Saksamaa 2005, 93’)


Dokumentaalfilm USA skulptor Richard Serrast (1939) keskendub tema teose "The Matter of Time" püstitamisele Bilbao Guggenheimi muuseumis. See hiiglaslik 1208 tonni kaaluv terasest ruumiinstallatsioon on üks suurimaid skulptuuritellimusi ajaloos. Serra teosed tegelevad ruumi füüsilisuse kõrval vaataja keskse rolliga kunsti kogemisel. Sellegi teose puhul tunduvad painutatud terasseinad liikuvat, tekitades kord turvatunnet kord hirmu. Hoolimata monumentaalsusest näib skulptuur aga kerge ja elegantne. Filmis näeme põhjalikku intervjuud kunstnikuga, mis avab kogu tema loomingu ideestikku, samuti saavad sõna tema lähemad kolleegid ja sõbrad nagu näiteks kursusekaaslane helilooja Philip Glass.

Film on inglise keeles.
Kolmapäev, 15.11 / 18:00

LOODUS SIR DAVID ATTENBOROUGH PILGU LÄBI

Coral Seas - Korallmered

BBC sarjast Sinine Planeet.
(Suurbritannia 2001, 50’)

Soojades troopilistes vetes on maailma meredest kõige värvirikkamad ja kütkestavamad elukooslused – korallmered. Meie põhjamaiselt hallidele silmadele on selles imelises värvide maailmas midagi väga ligitõmbavalt paradiislikku. Kogu see värvigammade erksus ja ilu viitaks justkui igavesele harmooniale. Tegelikult käib sealgi pidev võitlus oma eluruumi ja -õiguse eest. Kuigi korallid on nende troopiliste vete elukeskmes - keegi ei elaks seal ilma nendeta - peavad ka nemad oma koha ja ellujäämise eest seisma.

Film vaatleb nende habraste elukoosluste teket, arenguid ja ohte mis seda süsteemi rikkuda võib. Kõik sõltub kõigest, see holistiline eluslooduse alusaspekt peaks meilgi ikka meeles püsima. Sir David Attenborough vaatleb seda habrast ökosüsteemi taaskord väga haaravalt ja mitmekülgselt, sündivast korallist kuni tuhandeaastaste täiskasvanuteni.

Filmi kommenteerib Aleksei Turovski.
Film on inglise keeles.

Attenborough filmid toob: Briti Nõukogu


Kolmapäev, 22.11 / 18:00

Kippenberger
Jörg Kobel (Saksamaa 2005, 75’)

Film Saksa kaasaegse kunsti klassikust Martin Kippenbergerist.

Filmile eelneb kohtumine re˛issööriga!
Film on saksa keeles, ingliskeelsete subtiitritega.FILMISEANSID ON TASUTA!

Olete oodatud!
Teie PÖFF ja Kumu

 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu