Kultuuritolerants

Filmiprogramm ja rahvusvaheline konverents Tartus

   
Filmiprogramm toimub Tartu Ülikooli Keemiahoone ringauditooriumis 26 - 31. augustil, igal õhtul kell 17:00 ja 19:00

Konvrents toimub 30. augustil Tartu Ülikooli Raamatukogu konverentsisaalis algusega kell 10.00

Organiseerivad: Tartu Ülikool, Pimedate Ööde Filmifestival ja mty armastus
Toetavad: Ameerika Ühendriikide Suursaatkond, Kanada Saatkond, Prantsuse Kultuurikeskus, Taani Saatkond, Tallinna Saksa Kultuuriinstituut/Goethe Instituut, Rahvastikuministri Büroo, Tartu Saksa Kultuuriinstituut

Osalema on oodatud kõik huvilised, filmilinastused ja konverents on tasuta.


Konverentsi taust

John Berry on oma elulugu käsitlevas artiklis toonud väga elegantselt välja ühe kultuuriliste erinevuste sallimise põhiküsimuse: “Erinevused on paratamatus; kas see lisab inimeste elule “vürtsi” või hoopis “ärritab” neid, on kaasaja fundamentaalne psühholoogiline, sotsiaalne, kultuuriline ja poliitiline küsimus”. Eesti ajakirjanduses on viimase aasta jooksul käsitletud tervet rida kultuuritolerantsiga seotud küsimusi, mõned neist enam poliitilised (Pronkssõdur), teised sotsiaalsed või psühholoogilised (Hollandi suursaadiku lahkumine). Mitmed välismaalased on sallimatuse tõttu olnud sunnitud Eestist lahkuma. Sageli nähakse sallimise taga allaandmist - oma väärtustest, omapärast, identiteedist loobumist. Tolerantsus ja selle vähesus on Eesti jaoks probleem. Nagu ta on seda üle maailma.

Käesolev konverents ja filmiprogramm püüavad näidata kultuurierinevuste rahuliku kooseksisteerimise võimalust tänapäeva aina multikultuurilisemaks muutuvas maailmas. Tolerantsus ja koostöö on võimalikud ning nende üheks aluseks on teadmine ja mõistmine. Lihtne on sallida kedagi (või tegelikult olla ükskõikne kellegi suhtes), kellega me kokku ei puutu, kuid kuidas muuta piire “omade” ja “võõraste” vahel. See tähendab oma senise maailmapildi muutmist ja avardamist, mis võib olla raske ja valuline protsess. Filmiprogrammi ja sellega vahetult seotud konverentsi eesmärkideks on tutvustada erinevaid elamisviise, sallimatusest tingitud probleeme ja nende ületamise võimalusi, avardades nii meie maailmapilti ja püüdes üheskoos leida lahendusi meid kõiki puudutavatele küsimustele.


Kultuuriline tolerantsus rahvusvahelises perspektiivis

Konverents 30. augustil Tartu Ülikooli raamatukogus

Konverentsil esinevad erinevate kultuuride esindajad seitsmelt maalt, kes tutvustavad oma kogemusi, probleeme ja lahendusi seoses kultuurikonfliktidega ja võimalusi sallivuse arendamiseks. Läbi konkreetsete näidete ja teoreetiliste arutelude avaneb osalejatele mitmekülgne pilt erinevatest kultuuridest, vähemusgruppide probleemidest ja sallivuse tähtsusest seejuures. Konverentsil on võimalus kaasa rääkida ja tõstatada olulisi Eesti ühiskonda puudutavaid küsimusi kultuuri ja identiteedi säilimisest, võõras kultuuris kohanemisest, diskrimineerimisest, eelarvamustest jms. Seminari ettekanded on eesti ja inglise keeles, mõlemast keelest toimub sünkroontõlge.

Kultuuri ja tolerantsi aitavad mõista:

Mati Heidmets, Tallinna Ülikooli psühholoogiaprofessor

Paul–Eerik Rummo, rahvastikuminister

Djavad Dadsetan (Prantsusmaa), Iraani päritolu ajaloolane, ajakirjanik ja stsenarist, Prantsusmaa immigrante koondava rühmituse "Art en Exil" kunstiline juht

Mona Polacca (USA), Hopi/Havasupai, Arizona State University doktorant, "Rahvusvahelise 13 Põlisrahva Vanaema Nõukogu" liige. Esines 2006. aasta Maailma Rahufoorumil Vancouveris.

Shermin Langhoff (Saksamaa), vabakutseline produtsent, kureerinud erinevaid kultuurifestivale, teinud kaastööd Fatih Akini filmidele "Vastu seina" ja "Silda ületades: Istanbuli helid".

Steven Mock (Kanada)

Daphne Halikiopoulou (Kreeka)

Eva Maria Asari (Eesti) London School of Economics doktorandid

Aune Valk, kultuuridevahelise suhtlemise õppejõud, Tartu Ülikooli avatud ülikooli keskuse juhataja

VAATA SIIT KONVERENTSI PÄEVAKAVA

 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu